Top
Poland_NT_1921

A Wacława Kuchara to się zna? O piłce nożnej, ale tak krótko.

Dzisiaj rozpoczyna się Euro 2016, wydarzenie, które z wielką pasją śledzą tysiące kibiców piłki nożnej w całej Europie. Piłka nożna już w czasach Kazka budziła ogromne emocje…

 

Polski futbol w czasie dwudziestolecia międzywojennego stawiał swoje pierwsze profesjonalne kroki. W 1919 roku powstał Polski Związek Piłki Nożnej, a w 1921 Polska rozegrała w Budapeszcie z Węgrami swój pierwszy międzynarodowy mecz. Co prawda zakończył się on dla nas porażką (1:0), ale i tak wzbudził ogromne zainteresowanie wśród rodaków w nowo odrodzonym państwie. Zagrał w nim, między innymi, późniejszy zwycięzca plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na najpopularniejszego sportowca Polski, reprezentant Polski w piłce nożnej oraz lekkiej atletyce, łyżwiarstwie i hokeju na lodzie (sic :)) – Wacław Kuchar. Rok później polska drużyna zaliczyła na futbolowej, międzynarodowej arenie swój pierwszy sukces, wygrywając w Sztokholmie ze Szwecją 2:1. A gdy w 1933 roku rozpoczęły się eliminacje to mistrzostw świata we Włoszech, mecz eliminacyjny Polska – Czechosłowacja, który odbył się na stadionie Legii w Warszawie, śledziło na żywo 15 000 kibiców. Już wtedy piłka nożna była jednym z najbardziej popularnym, jeśli nie najpopularniejszym wśród kibiców sportem. I choć rozwój profesjonalnego futbolu został prawie całkowicie zahamowany przez wybuch drugiej wojny światowej, to w sercach prawdziwych kibiców po dziś dzień pobrzmiewają echa stadionów z tamtych lat.

 

Trzymamy kciuki za polskich piłkarzy 2016!

Piłka nożna w Polsce. Drużyna Polski z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej 1931

Piłka nożna w Polsce. Drużyna Polski z przedstawicielami Polskiego Związku Piłki Nożnej 1931

Mecz towarzyski piłki nożnej Polska - Niemcy na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie 1934

Mecz towarzyski piłki nożnej Polska – Niemcy na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie 1934, archiwum NAC

Mecz piłki nożnej Dania - Polska w Kopenhadze, 1932, archiwum NAC

Mecz piłki nożnej Dania – Polska w Kopenhadze, 1932, archiwum NAC

Bibliografia

Krzysztof Szujecki, Życie sportowe w drugiej Rzeczypospolitej, 2012

Artykuł napisany przez Hansa Nowaka

Tajemniczy gość teamu KazekNowak.pl. Bywa tu okazjonalnie i słowo na weekend dokłada w sprawach ważkich i ważkich inaczej. Zawzięty tropiciel absurdów i właściciel języka, nad którym jemu samemu zapanować trudno, choć bardzo się stara. Z upodobaniem nadużywa słowa "No", czym do szału doprowadza Łukasza Nowaka oraz jego znajomych :)

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.